Różaniec do Matki Bożej

Różaniec jest nie tylko połączeniem ze sobą paciorków i Krzyżyka za pomocą sznurka, czy drucików tworzących łańcuszek, Przede wszystkim służy on do Modlitwy Różańcowej, jak i do odmawiania Koronek.

Różaniec z bursztynu


Paciorki Różańca wykonane z drzewa różanego mają ciekawą przeszłość, gdyż takie ofiarował wiernym święty Papież Jan Paweł II i tak samo teraz czyni Papież Franciszek. Paciorki różańcowe w historii były wykonywane nawet z chleba w obozach koncentracyjnych. Lecz na wolności bardzo ceniony jest Różaniec z bursztynu.
Bursztyn znany jest od wieków. Najstarsze pokłady pochodzą z Kanady, a najmłodsze z Australii, Nowej Zelandii i Afryki. Przez Polskę również w odległych czasach wiódł bursztynowy szlak.
Dziś Różaniec z bursztynu może kupić każdy, a zwłaszcza w kolorze miodowym, jasnobrązowym lub żółtym. Lecz kupić Różaniec wykonany z zielonego bursztynu nie jest łatwą sprawą, bo jest go niewiele.

Budowa i historia Różańca


Zwykły Różaniec składa się z koralików najczęściej owalnych i jedno centymetrowych. Paciorki łączy łańcuszek oraz Krzyżyk. Długość Różańca wynosi zazwyczaj od 45 do 55 centymetrów.
Najstarsze źródła podają, że Modlitwa Różańcowa była odmawiana już w IV wieku. Lecz w Europie rozpowszechniła się dopiero w XI wieku, po powrocie rycerzy z wypraw krzyżowych. Prekursorem tajemnic Różańca był mnich Kartuzów w Kolonii żyjący w XIV wieku, który podzielił Różaniec na dziesiątki i uzupełnił je wydarzeniami z życia Pana Jezusa i Jego Matki.

Czym są dewocjonalia?


Dewocjonalia to przedmioty związane z kultem religijnym i są to na przykład Różańce, Obrazy, Medaliki, Krzyżyki, Figurki. W Polsce dewocjonalia można kupić niemalże na każdym kroku. Lecz przedmioty kultu religijnego powinny być wykonane w oparciu o wiarę chrześcijańską i nie stanowić amuletów, które odbiegają od nauki Kościoła. https://www.meritohurt.pl/rozance-srebrne-z-kamienia/rozaniec-bursztynowy-srebrny,1424,1.html