Czym tak naprawdę jest pamiątka z pierwszej komunii świętej?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważnym dniem dla całej rodziny jest komunia święta dziecka. Zarówno rodzice, jak i chrzestni czują się odpowiedzialni, by zaplanować ten dzień, jak najlepiej.

Po co dziecku pamiątka komunii?

chłopiec przygotowany do komunii

Mimo młodego wieku, na pewno każde dziecko również mocno przeżywa to święto. Z pewnością zostaje na długo w pamięci i to nie tylko ze względu na upominki czy większe prezenty. Jednak w tym wypadku rodzina nie raz zachodzi w głowę, co takiego wyjątkowego sprezentować chrześnicy czy chrześniakowi. Pamiątki komunijne muszą spełnić swoje zadanie i po prostu zostać dobrze zapamiętane. Nawet po latach, kiedy sięgniemy do szuflady, gdzie przechowujemy fotografie i inne tego typu rzeczy, znajdziemy pamiątkę komunii, wrócimy do tych chwil spędzonych w kościele z rodziną, w tym ważnym dla katolików dniu. 

Jakie są dostępne pamiątki pierwszej komunii świętej?

Zarówno w sieci, jak i w stacjonarnych księgarniach i sklepach z dewocjonaliami oferta prezentów jest ogromna. Wiele zależy od tego, jaki budżet chcesz przeznaczyć na prezent. Najczęściej wybierane, tradycyjne upominki to:

  • różaniec, np. dziesiątka różańca z imieniem dziecka
  • medalik z Matką Boską lub Krzyżyk
  • obrazek ze świętym, np.srebrny
  • Biblia
  • figurki aniołów
  • książeczka/modlitewnik

Z biegiem lat pamiątka pierwszej komunii świętej odchodzi nieco od tradycji. Spotykamy coraz częściej upominki, które zazwyczaj nie kojarzą się nam z tym świętem. Są to na przykład kubki z motywem lub fotografią dziecka, a czasem słowami modlitwy. Szczególnie dla dziewczynek przystępujących do pierwszej komunii, bransoletki z ich imieniem okazują się trafionym prezentem. Dobrym pomysłem będą również ramki do zdjęć.

pamiątka komunii - sklep Marko

Zmienia się nie tylko typ pamiątki, ale również forma jej opakowania. Ozdobne, czasem ekologiczne pudełka, z grawerem i charakterystycznymi motywami cieszą się współcześnie dużym zainteresowaniem wśród komunijnych gości.