Medalik szkaplerz, czyli zdrój łask

Szkaplerz to dla świeckich jedynie ozdoba czy ładna srebrna biżuteria. Natomiast dla wierzących wyznania rzymskokatolickiego ten cudowny medalik niesie za sobą obowiązki, ale także obietnicę wiecznego zbawienia i gwarancję wejścia do życia wiecznego. Przeczytaj poniższy artykuł, by dowiedzieć się więcej o biżuterii znanej także jako medalik szkaplerz.

Czym jest szkaplerz?

Szkaplerz pojawił się wśród chrześcijańskich mnichów karmelitańskich w XII wieku i pierwotnie miał postać fragmentu materiału z wizerunkiem Matki Boskiej i Jezusa. Wraz z rozwojem biżuterii i przemianami kulturowymi szkaplerz zezwolono nosić także świeckim wiernym, łączącym się z zakonem karmelitów modlitwą i darem serca. Dziś szkaplerze są w większości srebrne i są wyrazem pewnego specyficznego zobowiązania, które zgodnie z przepowiednią maryjną, owocować ma szczególnymi łaskami za życia i po śmierci.

Noszący szkaplerz, obowiązani są do regularnej modlitwy za swój zakon oraz w ciągu dnia i nocy nosić na sobie szkaplerz, nigdy go nie zdejmując. Obietnicami dla noszących szkaplerz są natomiast gwarancja odkupienia z czyśćca w sobotę następującą po własnej śmierci oraz wiele łask i pomocy w trudnościach za życia. Medalik szkaplerz jak ten tutaj zapewnia także duchową łączność z zakonem karmelitów, udział w sprawowanych przez nich mszach i eucharystiach.

medalik szkaplerz

Srebrne szkaplerze – forma fizyczna

Na rynku występuje kilka rodzajów srebrnych szkaplerzy jednakże najczęściej spotykaną formą jest szkaplerz tradycyjny. Jest to medalik z Matką Boską o wysokości 2,21 centymetra i wadze 1,22 grama. Na awersie medalu widnieje wizerunek Maryi, matki Chrystusa zaś na rewersie uwieczniono Jezusa.

Medaliki tego typu najczęściej wykonywane są ze srebra o próbie 925. Należy uważać na podróbki szkaplerzy wykonane ze stali, które imitują srebro – łatwo je rozpoznać po braku próby umieszczonej na zaczepie.