Popularne wizerunki Jezusa

wizerunek jezusa miłosiernego

Mogłoby się wydawać, że jest jeden obowiązujący wizerunek Jezusa. Tymczasem przeglądając różne grafiki kościelne, obrazy czy malunki można bez problemu natknąć się na różnorodne przedstawienia Syna Bożego. Do tej pory nie wiadomo tak na prawdę w stu procentach jak Jezus wyglądał, chociaż nowoczesne metody obrazowe pomagają to nieco ustalić chociażby na podstawie Całunu Turyńskiego. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych wizerunków Chrystusa jest obraz Jezusa Miłosiernego od Meritohurt.pl. Kto go namalował i dlaczego ciesz się on aż taką popularnością?

Kiedy powstał pierwszy wizerunek Jezusa Miłosiernego?

Warto na wstępie zaznaczyć, że ten wizerunek Chrystusa powstał na podstawie przekazu objawień siostry Faustyny Kowalskiej. Pierwszy wizerunek został namalowany na początku lat czterdziestych ubiegłego stulecia, a autorem obrazu był Eugeniusz Kazimirowski. Nie zyskał ten obraz jednak na popularności. Dużo większym zainteresowaniem cieszy się portret Jezusa, który wyszedł spod pędzla Adolfa Hyły. Ten drugi obraz powstał tuż przed zakończeniem drugiej wojny światowej.

Jaka jest symbolika obrazu?

Już pierwsze spojrzenie na to popularne płótno pozwala dostrzec długowłosego mężczyznę ubranego w jasną, powłóczystą szatę sięgającą samej ziemi. Prawa ręka Jezusa uniesiona jest do góry – w taki sam sposób każdy ksiądz podnosi swoją rękę udzielając błogosławieństwa – czy to małym dzieciom czy kobietom w ciąży oraz wszystkim wiernym w ramach rozesłania po Eucharystii. Lewa ręka Jezusa jest z kolei skierowana na jego serce, z którego rozchodzą się promienie świetlne. Promienie te są dwukolorowe – jeden z nich jest biały a drugi czerwony. Do tej pory trwają nieustające spory mające na celu określenie ostatecznej interpretacji tych promieni. Sam wizerunek Jezusa jest na tyle popularny, że obecnie znajduje się niemal w każdym kościele w kraju.